(044) 451 46 40 (067) 537 36 67

(067) 829 52 62

Официальный представитель

Автор - Карстен Расмуссен
Мікроклімат у тваринницькому приміщенні має вирішальний вплив на здоров'я тварин, їх самопочуття і продуктивність. Важлива його складова — обігрів. Низькі температури і висока відносна вологість призводять до погіршення рівня споживання корму, зниження приросту, стресу і ризику інфекцій. Більше того, висока вологість в приміщенні також негативно впливає на стан технічного обладнання в приміщенні, - станків для утримання тварин, систем для годування, та ін.

Щоб запобігти цим проблемам, треба збільшити ступінь вентильованості приміщення, при цьому слідкувати, щоб температура не була занадто низькою.
У такий спосіб також зменшується концентрація двоокису вуглецю та інших газів, які погіршують якість повітря для людини і тварин.

Як подавати тепло в найбільш оптимальним способом?

У свинарстві використовують 2 види опалення приміщення – обігрів підлоги та обігрів приміщення. У країнах, де у фокусі енергоефективність, типова система опалення базується на циркуляції гарячої води. Тому важливо, щоб її складові були високоякісними і стійкими до жорстких умов експлуатації. Також використовують газові генератори відкритого або закритого згоряння, але, зважаючи на витрати енергії, водяне опалення є оптимальнішим.

Обігрів підлоги

Основна мета систем обігріву підлоги - створення комфортного середовища в області відпочинку свиней, а завдання — гріти рівномірно і з такою потужністю, щоб підлога була достатньо теплою. Обігрів підлоги в основному використовується в зоні опоросу для поросят і в дво-кліматичних загонах для секції дорощування. Дво-кліматичні загони являють собою конструкції з навісами, куди свині можуть ходити, щоб отримати додаткову температуру - приблизно 4-6 C в порівнянні з кімнатною температурою (фото 1). Цей метод сприяє значній економії енергії. У країнах, де ціни на енергоносії високі, (зокрема в Данії), практично 100% всіх секцій для дорощування сконструйовані з обігрівом підлоги під навісом, плюс водне опалення - як обігрів приміщення.

Опалення приміщень

Якщо у господарстві використовують водне опалення, труби потрібно розмістити під клапаном притоку повітря.
Кращий розподіл тепла в тваринницькому приміщенні забезпечується за допомогою ребристих труб, наприклад Spiraflex (фото 2), які за допомогою великої поверхні ребер забезпечують потужний висхідний потік повітря, що допомагає оптимально розподілити холодне повітря з повітрозабірника по всьому приміщенню. Перевагою водяного опалення є те, що джерелом енергії може бути солома, дрова тощо.
Контроль системи опалення здійснюється автоматично за допомогою комп’ютера. Температура та вологість контролюються за допомогою того ж датчика, що й система вентиляції (фото 3).

Якщо приміщення опалюють за допомогою газового генератора, варто звернути увагу на систему згорання: може бути відкритою чи закритою.

Основний недолік газового генератора з відкритою системою згорання — немає вентиляції, а отже, всі викиди потрапляють у приміщення. При цьому, коли спалюється газ, утворюється багато водяної пари та продуктів згорання. Вентиляція починає працювати інтенсивніше, і, відповідно, зростають витрати тепла в холодну пору року. Це означає, що потрібні більші затрати енергії для обігріву та вентиляції приміщення. Тому використовувати водяне опалення для обігріву приміщень економічно доцільніше та краще для благополуччя тварин.

Водяне опалення забезпечує кращий розподіл тепла, так як тепло подається через ребристі труби по всій довжині будівлі. Ще однією перевагою водяного опалення є те, що джерелом енергії може бути солома, дрова, газові котли, і т.п., тим самим забезпечується більша незалежність від джерела енергії.

Визначення розмірів систем опалення

Проектуючи систему опалення приміщень, враховуйте кліматичні умови регіону, ступінь ізоляції будівлі, розташування приміщень, вік тварин, яких у них утримуватимуть. Точний розрахунок потрібен для того, щоб визначити необхідну теплову потужність у різних ситуаціях.

Якщо тваринницькі приміщення добре ізольовані, керуйтеся такими принципами:
• обігрів приміщення необхідний в секції дорощування (у поєднанні з обігрівом підлоги);
• обігрів приміщення необхідний у зоні опоросу (у поєднанні з обігрівом підлоги);
• у секціях очікування обігрів приміщення рекомендований, щоб забезпечити добру якість повітря в зимовий період;
• вимоги до системи опалення у цехах відгодівлі найнижчі, оскільки тварини самі продукують достатньо тепла.

pdf button2

Додатковий обігрів рекомендований лише на початку відгодівлі.

Двокліматичні загони: відлучені поросята під навісом
Водяне опалення в свинарниках: ребриста труба під клапаном притоку повітря
Контроль системи опалення повинен здійснюватися автоматично за допомогою комп’ютера