(044) 451 46 40 (067) 537 36 67

(067) 829 52 62

Офіційний представник

 У традиційних системах виробництва свинини контролювати приріст поросят упродовж фази дорощування та відгодівлі досить складно. Ручне зважування займає багато часу та є трудомістким, а ще спричиняє стрес у свиней та часто дає не надто достовірні результати. Проте нині з’явився інструмент, який дозволяє свинарям автоматизувати зважування тварин та контролювати виробничі показники. Детальніше про це — у статті.

article avtomat zvazuvanna 1

Автоматичне зважування свиней: як працює?

Система автоматичного зважування свиней за допомогою відеокамер складається з камери, встановленої над загоном (найчастіше над годівницями), комп’ютера, який перетворює зображення в цифрові дані маси тварин, а також спеціального програмного модуля, що передає та накопичує інформацію про щоденні прирости, середню, мінімальну та максимальну масу свиней у загоні.

Система зважує тварин у три кроки:

1. Коли свиня підходить до годівниці (активну зону камери), система її фотографує.
2. Зображення тварини (вид зверху) вимірюється і розділяється на 3 частини: передню, центральну і задню (фото 1). Система аналізує співвідношення між ними.
3. Оскільки розмір свині на зображенні корелює з її масою, система конвертує дані зображення в кілограми.

Так, завдяки системі автоматичного зважування можна отримати дані в реальному часі, що дозволить визначити приріст маси свиней та його залежність від споживання корму. Це допомагає оперативно виявити і вживати необхідні заходи у разі відхилення від цільових показників.
Крім того, система автоматичного зважування може відстежувати рівень споживання корму і води тваринами, контролювати їхню активність та добовий ритм, що дає можливість оптимізувати годівлю і, таким чином, покращити ефективність економіку виробництва. Адже, за підрахунками данських експертів, якщо зменшити конверсію корму свиней на дорощуванні–відгодівлі на 0,1 корм. од. на 1 кг приросту, прибуток на голову в середньому зросте на 2 євро.

Зважування свиней за допомогою камери: практичне застосування

Торік данські науковці провели три масштабних практичних досліди, щоб визначити ефективність застосування системи дистанційного зважування свиней (за допомогою камер) для оптимізації годівлі. Упродовж дослідів спостерігали за приростами та рівнем споживання корму відлученців до досягнення ними маси 30 кг. Об’єктом кожного досліду були дві групи поросят по 1400 голів. Споживання корму вимірювали за допомогою контролерів, а масу відлученців визначали методом дистанційного зважування — по чотири камери у приміщенні з кожною групою тварин.

У ході першого досліду — традиційне вирощування свиней— за допомогою цієї унікальної системи зважування вдалося виявити періоди, коли поросята перестають набирати масу або навіть втрачають її (рисунок 1). Це дозволило «відкорегувати» систему виробництва, що перевірили у наступних дослідах.

Так, у досліді ІІ збільшили кількість даванок корму —з одного (дослід І) до чотирьох разів. Крім того, тривалість світлового дня у приміщенні збільшили на 1,5 години на добу (порівняно з дослідом І партії відлученців) до 16 год./доба. Отримані дані моніторингу маси тварин упродовж досліду (рисунок 2) продемонстрували позитивний ефект від що вжитих заходів — стабільніші прирости та, як наслідок, однорідніші партії.

Зважаючи на позитивну динаміку виробничих показників, отриману під час попереднього експерименту, для досліду ІІІ організували таку ж систему годівлі (4-разова) та освітлення виробничого приміщення (16 год./доба). Проте замість того, щоб різко переходити з одного виду корму на інший,новий корм вводили поступово, змішуючи його з попереднім і щодня збільшуючи частку в раціоні. Результати досліду (рисунок 3) продемонстрували, що за рахунок такого підходу зросло середньодобове споживання корму та прирости. Випадків втрати маси свиней майже не спостерігали.

Порівнюючи дані трьох експериментів (рисунок 4), помітно, що крива приростів тварин у досліді ІІІ значно плавніша порівняно з іншими, а відлученці у цій партії набрали більшу масу за такий самий період. Крім того, у результаті досліду ІІІ зафіксували зростання споживання корму: на 9 кг перевищувало аналогічний показник у досліді І.

Таким чином, дистанційне зважування свиней за допомогою відеокамер та можливість контролю середньодобових приростів і рівня споживання корму дає змогу виявити відхилення виробничих показників тварин. На основі цього — внести корективи у систему годівлі та утримання тварин, підвищивши ефективність вирощування.

article avtomat zvazuvanna 2